Opaľovanie: dôležité informácie pre rodičov a ich deti

Mladá pokožka je veľmi citlivá a obzvlášť zraniteľná voči slnečným lúčom. Dávajte pozor na svoje dieťa, pretože každé spálenie na slnku zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v neskoršom veku.

Základná prevencia pred spálením

V prvom rade treba obmedziť pohyb vonku napoludnie a v čase medzi 11-tou a 16-tou hodinou, kedy je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Ak sa tomuto časovému rozmedziu nedá vyhnúť, postrážte si, aby ste vy aj vaše deti boli čo najviac zahalené – noste klobúky a ľahké, voľné oblečenie. Samozrejmosťou je kvalitný opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 30. Nezabudnite ním potrieť aj uši, nos, krk, dekolt, na pery potom zvoľte balzám s faktorom 15.opaľovanie

Týmto mýtom v súvislosti s opaľovaním neverte

Jedným z najrozšírenejších mýtov je ten o akomsi „základnom opálení“, ktoré vás ochráni pred spálením. Opálením si však žiadnu ochrannú vrstvu nevybudujete. Koža stmavne vďaka tvorbe melanínu, ktorý síce pôsobí ako ochranný štít, no len s veľmi slabým účinkom, na úrovni faktoru 3 až 5. A to je hlboko pod požadovaným minimom 15 až 30.

Neexistuje bezpečné opaľovanie, vonku ani vnútri v soláriách. Žiariče v nich používané produkujú veľmi intenzívne ultrafialové žiarenie, 10 až 15-krát silnejšie ako slnečné lúče napoludnie. Pravdou je, že čím skôr so soláriami začnete, tým väčšie riziko vzniku rakoviny podstupujete. Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny opaľovanie v soláriách pred dosiahnutím 35 rokov zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože údajne až o 75%.

Opaľovacie krémy a malé deti

Pokožka dieťatka je veľmi citlivá a veľmi ľahko absorbuje chemikálie, preto by ste sa mali vyhýbať používaniu kozmetiky na opaľovanie u detí do veku 6 mesiacov, no aj neskôr treba byť veľmi opatrný a radšej sa poradiť s lekárom. Primárnym spôsobom ochrany by v tomto veku malo byť najmä vhodné (ľahké) oblečenie, tieň či špeciálna ochrana kočíka.

V prípade odrastenejších detí a aplikujte toľko ochranného prípravku, aby ním boli pokryté všetky exponované oblasti (uši, kolená, ruky, atď.). Krémy na opaľovanie treba aplikovať minimálne 30 minút, ideálne aspoň hodinu pred tým, než dieťa vyjde von, aby sa prípravok dostatočne vstrebal a mohol plniť svoju funkciu.

Čo robiť, keď sa dieťa na slnku spáli?

Dlhé, nekontrolované vystavenie slnku môže mať pre deti mladšie ako jeden rok (rovnako ako pre tie staršie) fatálne následky. Prejavy sú rôzne, od pľuzgierov, cez silnú bolesť, letargiu, horúčkovité stavy až po bezvedomie. V každom zo spomenutých prípadov je treba zavolať pediatra a po konzultácii s ním aplikovať chladivý kúpeľ alebo vlhké obklady, ktoré by zmiernili bolesť, opuch a svrbenie. Samozrejmosťou je adekvátna ochrana pokožky pred slnkom – dieťa by sa malo držať v tieni, mimo dosahu slnka, kým horúčka neustúpi.

5/5 - (7 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.