Prázdniny – viac voľna, viac úrazov! Toto nezanedbajte…

Počas prázdnin trávia deti oveľa viac času vonku – v lete pri vode a v zime na svahu. Konečne sa môžu dosýta vyblázniť pri rôznych outdoorových aktivitách a športoch. Zároveň sú prázdniny obdobím, kedy výrazne stúpa detská úrazovosť, a preto je vyššia ostražitosť úplne namieste. Poďme si teda pripomenúť všetky možné i menej možné nástrahy, ktoré na naše deti číhajú.

Rybárčenie

Aj pri zdanlivo bezpečnej aktivite, akou je napr. rybárčenie, ak sú deti prítomné, treba ich chrániť. Všetci vieme, že k základnej rybárskej výbave patria rybárske navijáky, udice, atď. Najväčším potenciálnym nebezpečenstvom sú však rybárske háčiky. Spýtajte sa rybárov, koľkí z nich už skončili s nejakým v nohe. A preto, aj keď ste zástankyňou bosého chodenia či barefoot obuvi, v okolí nahodenej udice obujte deťom radšej sandálky s hrubšou podrážkou, ktorá nedovolí preniknúť háčiku až k samotnej nôžke.

Aj štyri sú málo…

Hlavne nespúšťajte vaše deti za žiadnych okolností z očí! Radšej uprednostnite strážené kúpaliská, kde sa pohybujú i skúsení plavčíci. Kúpte sa na miestach, ktoré dobre poznáte, aby Vás nezaskočil vodný vír alebo prudký spád terénu – toto platí najmä pri voľných prírodných jazierkach a priehradách.

Topiaci sa človek nedokáže kričať o pomoc, nerozhadzuje rukami a nešpliecha vodu všade naokolo!

Čím menej ľudí je pri vode, o to väčší prehľad budete mať, kde sa Vaša ratolesť práve nachádza a čo robí. Skĺznuť z nafukovačky, či už z matraca alebo plávacieho kolesa, je veľmi jednoduché. Preto by aspoň najmenšie deti mali mať na rukách vždy aj rukávniky.

Ako vybrať správnu veľkosť plávacieho kolesa a rukávnikov?

Na obale je zväčša napísané od a do koľkých rokov, prípadne od a do akej hmotnosti je daná pomôcka pre deti stále bezpečná. Čiastočne môžete ovplyvniť priemer aj objemom vzduchu pri nafukovaní, len dajte pozor, aby nafukovačka udržala dieťatko ešte nad vodou.

Šmyk! A úraz je na svete…

Okolie kúpaliska či bazéna je často vydláždené a mokrý povrch je zároveň klzký. Bosé nôžky zvyšujú riziko šmyku. I tu je dobre myslieť na vhodnú obuv a ako ináč, s protišmykovou podrážkou. Ideálne sú opäť sandálky, ktoré v porovnaní so šľapkami na nohe držia lepšie, sú stabilné, a preto je nebezpečenstvo vyvrtnutého členku alebo rozbitej hlavy o niečo menšie.

Overte si hĺbku!

Čo ak sa junior rozhodne hodiť šípku, resp. hlavičku do bazéna?

Zimné aktivity

K typickým zimným športom patrí lyžovanie. Našťastie sú dnes detské lyžiarske prilby vo väčšine na sneh štedrých štátov (vrátane Slovenska) povinné. Náročnosť svahu vyberajte podľa schopností a lyžiarskych zručností dieťatka. Veľmi dôležité je, aby malo na mieru lyže a lyžiarky, ktoré po predchádzajúcej lyžiarskej sezóne, no najneskôr pred samotnou lyžovačkou necháte skontrolovať, nastaviť a opraviť. Kvalita lyžiarskeho výstroja výrazne prispieva k bezpečnosti na svahu.

Vráťme sa však ešte k prilbám…

Medzi ďalšie obľúbené detské aktivity v zime patrí bobovanie a sánkovanie. Dali by ste deťom prilbu aj v týchto prípadoch? Je síce pravda, že sú tieto činnosti na udržanie stability a rovnováhy menej náročné ako lyže, no rýchlosť šinúcich sa sánok je porovnateľná s tou na lyžiach. Povinnosť ochrannej prilby sa týka aj tohto druhu zábavy! A úprimne, odporučili by sme ju tiež pri korčuliach…

Pozor na ľad na streche!

Nie, nie… Nemusíte dieťa zakukliť do prilby aj pri prechádzkach po meste! Stačí ho pred padajúcim nebezpečenstvom zo strechy sem tam dôraznejšie varovať. Kým iné nástrahy, ako napr. krkolomná poloha na sánkach pri sánkovaní, rôzne prekážky na trati, blízkosť cesty ku svahu, či roztápajúci sa ľad na prírodnom klzisku sú viac menej na prvý pohľad zrejmé, prevísajúci zľadovatený sneh a visiace ostré cencúle si uvedomuje málokto.

Náš tip: Zopakujte si zásady poskytovania prvej pomoci, nikdy neviete, kedy sa Vám to zíde!

 

5/5 - (3 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.