Ako neublížiť deťom po rozvode

Po rozchode rodičov majú deti obvykle bolestivé pocity. Ako im túto životnú fázu uľahčiť a ako im pomôcť prijať novú realitu? Svojim deťom poskytnite dostatok bezpečia, starostlivosti a prejavte im čo najviac záujmu a lásky aj v prípade, ak sa rozhodnete pre striedavú starostlivosť.

Domov má byť pre deti základňou bezpečia aj vtedy, keď sa partneri po rozvode rozhodnú pre striedavú starostlivosť. Ani striedavá starostlivosť o deti by nemala vašim potomkom narušiť pokojné detstvo, hoci ich čaká život v dvoch rôznych domácnostiach. Aj jeden rodič môže dokázať uspokojovať biologické či emocionálne potreby dieťaťa, no musí mať na to dostatok času, informácií a dobrej vôle, aby sa rana, ktorú dieťa rozchodom rodičov utrpelo, mohla sceliť čo najrýchlejšie.

 

Nepodceňte prejavy podpory

Ideálne je, ak aj pri striedavej starostlivosti má dieťa u oboch svojich rodičov vlastnú detskú izbu. Keď svoje hračky a oblečenie, nemusí k druhému rodičovi neustále prenášať. Zvlášť pri úplne malých deťoch je dostatok oblečenia podstatný. Či sa jedná o dupačky, svetríky, kabátiky, alebo čiapky, šatstva by malo mať dieťa v oboch domácnostiach dostatok. Čo sa citovej podpory týka, o tú neváhajte požiadať ani svojich rodinných príslušníkov. Čím väčšia skupina ľudí bude dieťaťu prejavovať lásku a podporu, tým ľahšie sa s udalosťami po rozchode svojich rodičov vyrovná. Absenciu rodiča v danom čase môžu úspešne nahradiť aj starí rodičia, tety a strýkovia. Vrelé a priateľské vzťahy v širšej rodine zabezpečia dieťaťu dôležitý pocit bezpečia. Každý rodinný príslušník, ktorý má k dieťaťu dobrý vzťah, mu môže prijatie novej životnej reality významne uľahčiť .

 

Nepodceňte zaužívané rituály

Pri striedavej starostlivosti o deti by v oboch domácnostiach mal fungovať podobný denný režim, podobné stravovanie a hygiena. Pokiaľ má dieťa v jednej domácnosti zaužívané určité stravovacie či hygienické návyky, rovnaké stravovacie a hygienické rituály by malo mať aj v druhej domácnosti. Ak je dieťa po kúpeli či po sprchovaní zvyknuté používať napríklad mandľový olej, pretože má citlivú či suchú pokožku, telo by malo mať takto chránené stále, každý deň. Či sa nachádza v domácnosti matky, alebo v domácnosti otca. No ak sa dieťa v jednej z domácnosti cíti menej komfortne než v druhej, svojho bývalého partnera v očiach dieťaťa neočierňujte. Nepodporujte rozbroje, veď rozchod rodičov a striedavá starostlivosť je aj bez ďalších konfliktov pre dieťa šok. Ušetrite svoje dieťa zbytočného stresu, ktorý do detského sveta nepatrí.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.