Ako si spríjemniť bývanie a zútulniť domácnosť 

Domácnosť zariadená podľa súčasných trendov si na veľké množstvo nábytku nepotrpí. Dnes sú uprednostňované solitéry, no ak sa chcete vo svojom domove cítiť príjemne, nezabudnite ani na dekorácie, ktoré priestoru dodajú atmosféru.

 

K príjemnej atmosfére v domácnosti prospieva správny výber bytových doplnkov. Dominantnými textíliami sú okrem kobercov, vankúšov, ozdobných dečiek, obrusov a iných drobných dekorácií aj záclony a závesy, ktoré dotvárajú celkový vzhľad interiéru. Ak chcete mať domov zariadený nielen prakticky, ale aj útulne, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Textilné doplnky

V letnom období záclony a závesy z kvalitných materiálov plnia v obydliach dôležitú úlohu tieniacich prvkov. Do miestností prepustia len také množstvo slnečných lúčov, ktoré je členom domácnosti príjemné. Pri výbere textilu je však dobré prihliadať aj na celkový dizajn priestoru, aby dekoračná látka v ňom splnila nielen estetický, ale aj funkčný účel. Pri výbere tkanín na záclony a závesy je nutné posúdiť kvalitu, stálofarebnosť, hmotnosť a jednoduchosť údržby materiálu. Pozornosť upriamte aj na informácie, ktoré hovoria o krčivosti látky a o tom, či je možné látku prať bežným spôsobom v práčke.

 

Bytové dekorácie

Harmóniu v domácnosti podporia aj menšie bytové doplnky. Skvelým tipom je zeleň v črepníku, kvety v boxe či ikebana. Živé rezané kvety vo váze rozžiaria celý priestor a zaplavia ho pozitívnou energiou. V každom dome či byte medzi pútavé dekorácie na stôl vždy patrili a patria svietniky so sviečkami, ktoré zútulnia každé prostredie. Svietniky na stôl však vyberajte premyslene. Nepodceňte veľkosť, ani materiál. Rozhodnúť sa môžete pre kov, keramiku či sklo – presne podľa toho, ktorý typ lepšie zapadne do koloritu vášho domova. A stále žiadanejšími bytovými doplnkami sú aj umelecké predmety – sošky a obrazy, ktoré v obydliach tvoria silné estetické prvky. Umelecké diela dokážu zlepšiť náladu – môžu byť vášnivé a dynamické, ale aj upokojujúce a meditatívne. Preto výber diel podriaďte svojmu vkusu a vlastným preferenciám.

 

Pôsobivé triky

Okrem textilných doplnkov a umeleckých predmetov medzi pôsobivé bytové dekorácie patrí tiež zrkadlo. Zrkadlo zväčší miestnosť bez stavebných úprav a dá sa s ním uskutočniť množstvo rafinovaných trikov. Poľahky ním vytvoríte ilúziu veľkorysého priestoru aj v miestnosti s malými rozmermi a skvelý efekt spôsobí tiež vtedy, keď sa ním pokryje celá stena. A pokiaľ chcete, aby zrkadlo vyznelo bohémsky, pozornosť venujte rámu. Ten dokáže bytovému doplnku dodať punc originality. Praktickým tipom je tiež zrkadlo pripevnené na dverách, ktoré tak opticky priestor úžasne prehĺbi.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *