Letná turistika a cyklistika utuží zdravie a zlepší náladu

Ako nadobudnúť dobrú fyzickú kondíciu a psychickú rovnováhu? Športovaním! Šport regeneruje telo, zlepšuje pohyblivosť, okysličuje mozog a odbúra stres. Navyše, aktivity v prírode dovolia pookriať ľudským vnemom a zmyslom.

 

Či sa rozhodnete pre turistiku, alebo cyklistiku, každá športová aktivita utužuje zdravie a dodáva silu. Posilňuje svaly, srdce, pľúca a všetky ostatné orgány. Tak prečo si pohyb nedopriať? A to najmä v letných mesiacoch, v krásne rozkvitnutej prírode, ktorá každému zlepší náladu.

Cyklistické výlety

Pokiaľ sa rozhodnete pre cyklistiku, bicykel si vyberte uvážene. Či kupujete chlapčenský alebo dievčenský bicykel, model vyberajte vždy podľa svojej výšky, hmotnosti a podľa svojich zručností. Na jazdu v nenáročnom teréne postačí bicykel v základnej technickej výbave, no do náročnejšieho prírodného terénu voľte lepšie technické vybavenie. Vyberať môžete spomedzi cestných, športových, horských a zjazdových bicyklov. Pred jazdou však vždy skontrolujte brzdy, pedále, reťaz, kolesá, riadidlá a výšku sedla, aby športovanie bolo bezpečné. A nezabudnite ani na svetlá, aby vašu jazdu letnou prírodou nenarušili žiadne technické problémy.

 

Turistické výlety

Kombinácia prírodných krás a turistiky má na organizmus pozitívne účinky – blahodarne pôsobí na fyzické aj duševné zdravie. Chôdza patrí k najobľúbenejším letným aktivitám, preto si získava stále viac priaznivcov. Patrí k najbezpečnejšiemu druhu pohybu, ktorý podporuje celý imunitný systém. No pri letných turistických výletoch sa neoplatí podceniť nástrahy premenlivého počasia. V lete sú dažďové prehánky a búrky bežné, preto sa na ne vopred pripravte. Skvelou voľbou sú turistické nohavice z nepremokavej látky a pokiaľ máte záujem o vzdušné či chladivé tričká, tie voľte z viskózy. Okrem vhodného oblečenia však nezabudnite ani kvalitnú športovú obuv, ktorá je pre turistu nenahraditeľná.

 

Vzdušné oblečenie

Oblečenie z viskózy je na nosenie v lete veľmi príjemné. Je jemné a skvelo chladí. Viskóza je materiál, ktorý si ľudia často mýlia s hodvábom, čo nie je náhoda. Viskóza so svojimi vlastnosťami predstavuje totiž jeho náhradu. Je hebká, ľahká a vzdušná. Hodváb je vlákno, ktoré je získavané zo zámotkov lariev priadky morušovej. Jediný spôsob, ako ho možno získať je, že sa larvy uvaria, no výrobný proces viskózy spočíva v rozklade prírodnej celulózy. Pri výrobe viskózy nie sú použité žiadne chemikálie, tento materiál je biologicky rozložiteľný za pár týždňov. Viskóza je etickou alternatívou pre ľudí s ekologickým cítením a navyše, odevy z nej majú aj dobrú absorpčnú schopnosť, preto sú na športovanie vhodné.

Rate this post

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.