Máte obľúbené športové oblečenie alebo topánky? Toto ste o vašej top značke možno netušili

Pri športe sa každá z nás chce páčiť a cítiť komfortne. A to sú dôvody, prečo si vyberáme športové oblečenie či obuv z kvalitných materiálov, s pedantným spracovaním a dobre padnúcimi strihmi. Zárukou toho je značka. Máte nejakú obľúbenú? Poznáte jej históriu, prípadne pikošky, ktoré sa s ňou spájajú? Ktoré známe osobnosti ju obľubovali tiež?

Bogner

Za vznikom značky bogner sa skrýva vášeň Willyho Bognera staršieho pre lyžovanie. V tomto športe sa dopracoval k významným úspechom. A začal si uvedomovať, aké dôležité je pre vrcholového športovca kvalitné oblečenie. Spolu s kamarátom založili v roku 1932 v Mníchove spoločnosť, ktorá sa najskôr zameriavala na dovoz lyží, lyžiarskej výstroje a pleteného oblečenia z Nórska. Avšak na IV. zimných olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchen (1936) bol už celý nemecký národný tím zaodetý v športovom oblečení značky Bogner. 

Autorkou strečových lyžiarskych nohavíc so zľudoveným názvom „bognerky“ bola Willyho manželka Maria. Nohavice s obľubou nosili aj také hviezdne osobnosti filmového plátna ako Marilyn MonroeIngrid Bergman alebo Jayne Mansfield.   

Willy Bogner junior bol výborný fotograf a kameraman. A prostredníctvom neho sa oblečenie značky Bogner objavilo v lyžiarskych scénach vo filmoch s Jamesom Bondom. Po smrti otca prevzal firmu a do jej fungovania zapojil aj svoju manželku Soniu. 

Mimochodom, Willy sa s manželkou Soniou zoznámil vďaka svojej mame. Sonia sa chcela uplatniť ako modelka v Ríme. Tam stretla v jednom Valentino butiku Willyho mamu Mariu. Tá si Soniu bez zaváhania zarezervovala na najbližšiu Bogner kampaň. Išlo o golfovú kolekciu, ktorú fotil práve Willy mladší. Medzi ním a Soniou preleteli okamžite iskry.

Manželský pár si adoptoval tri deti. Dcéra Maria-Isabell umrela ešte ako bábätko. Vo veku 17 rokov (2005) si zobral život syn Bernhard. Dcéru Florindu napĺňa práca so psami a pre magazín „Bild.de“ sa v septembri 2014 vyjadrila, že do rodinnej firmy vstúpiť nechce. Momentálne zdieľajú miesto generálneho riaditeľa v Bogner dvaja páni – Gerrit Schneider a Heinz Hackl.

Pôvodne čisto športové, lyžiarske oblečenie sa postupom času vyvinulo na niekoľko samostatných línií, ako sú Bogner Man, Bogner Women, Sport Ski, Après Sport, Golf, Bogner Jeans a Leather. Okrem toho značka ponúka rôzne doplnky – od hodiniek, tašiek, obuvi až po okuliare.

Northfinder

Slovenská značka európskeho významu northfinder má za sebou zatiaľ „len“ niečo cez 20 ročnú históriu. Jej vznik možno datovať do roku 1996. K tomu, že dnes existuje, prispeli dve okolnosti: 

  1. V čase, keď vznikala, na trhu vo Východnej Európe chýbalo moderné a kvalitné oblečenie pre ľudí s aktívnym životným štýlom.
  2. Anton Sakmár, jeden zo zakladateľov a súčasný člen predstavenstva NORTHFINDER a.s., nemal dostatok peňazí na otvorenie autoservisu, čo bol jeho prvotný zámer. A namiesto neho otvoril obchodík s oblečením! Z obchodíka sa postupne stal veľkoobchod a neskôr firma prešla na výrobu oblečenia vo vlastnom dizajne. 

Pôvodne sa oblečenie rýchlo rozvíjajúcej spoločnosti predávalo pod inými názvami značiek. Tušili ste, že NorthFinder začínal ako “NF Collection” s iba šiestimi modelmi? Po tom, ako sa spoločnosť začala špecializovať na čisto športové oblečenie, názov značky sa zmenil na „NF Sports Brand“. A posledná zmena na „NorthFinder“ prišla až so strategickým rozhodnutím sústrediť sa len na výrobu a predaj športového oblečenia pre outdoorové aktivity a lyžovanie.

Oblečenie northfinder je obľúbené najmä u mladých ľudí, ktorí si vyžadujú viac extravagancie a originálneho prevedenia. Vyznačuje sa moderným dizajnom, špičkovou kvalitou a dostupnou cenou. V roku 2013 vlastnil nejaký odevný kúsok tejto značky každý desiaty Slovák.  

V súčasnosti sa značka northfinder radí medzi top 10 obratovo najsilnejších značiek outdoorového oblečenia v rámci strednej a východnej Európy. Pôsobí na dvanástich trhoch, pričom najsilnejšie postavenie má na Slovensku a v Česku. 

Nike

Prvopočiatky značky Nike siahajú do roku 1957, keď sa na atletickom štadióne oregonskej univerzity v americkom meste Eugene stretli jej dvaja budúci zakladatelia – bežec stredných tratí Phil Knight a jeho tréner Bill Bowerman. Obaja boli nadšení športovci a pre svoje aktivity hľadali to najlepšie vybavenie. Sprvoti dovážali a predávali kvalitnú atletickú obuv z Japonska. A za týmto účelom založili spoločnosť s názvom Blue Ribbon Sport. Zároveň sa snažili vyvinúť vlastné topánky s ešte lepšími vlastnosťami, pričom pri pokusoch niekedy zachádzali poriadne ďaleko. V roku 1970 použili pri experimente domáci vaflovač, do ktorého vliali gumovú zmes určenú na topánkové podrážky. Bol to prelomový experiment, pretože vďaka nemu vznikol úplne nový dizajn bežeckej obuvi.

Následne sa končí spolupráca s japonskou firmou a nastupuje cesta výroby vlastného radu topánok. Bolo treba vymyslieť názov, pod ktorým by sa topánky začali predávať. S nápadom prišiel zamestnanec Jeff Johnson, ktorému sa noc predtým snívala bohyňa víťazstva Niké. Meno bohyne prevzali nielen topánky, ale v roku 1971 sa tak premenovala aj spoločnosť.

Logo spoločnosti Nike navrhla v tom čase študentka Carolyn Davidson. „Fajka“ zvaná Swoosh mala znázorňovať pohyb, rýchlosť a dynamiku. Phillovi sa navrhnuté logo nepáčilo, ale vzhľadom k časovej tiesni ho nakoniec použili. Avšak študentka dostala za prácu len 35 dolárov.

Dnes je Nike celosvetovou značkou športovej obuvi, ale aj športového oblečenia. Preslávili ju napr. Lance Armstrong, Michael Jordan, Andre Agassi, Cristiano Ronaldo a mnohí ďalší.

Puma a Adidas

Tieto značky majú časť histórie spoločnú. Založili ich totiž dvaja bratia, ktorí sa rozhádali, dá sa povedať, že na život a na smrť. Pre malé nemecké mesto Herzogenaurach boli však obrovským prínosom, pretože sa vďaka nim stalo sídlom dvoch najväčších producentov športovej obuvi na svete.

Obuvníctvo bolo v rodine Dasslerovcov dedičným remeslom. Za obuvníkov sa vyučili aj súrodenci Rudolf a Adolf. Budúcnosť videli v športovej obuvi. V roku 1924 vznikol ich spoločný podnik Gebrüder Dassler Shuhfabrik.

Počas druhej svetovej vojny boli obaja bratia členmi Hitlerovej strany. Keď sa raz počas bombardovania ocitli aj so svojimi rodinami v spoločnom úkryte, Adolf mal poznámku o špinavých bastardoch, ktorí sú späť. A aj keď tým vraj narážal na letcov, Rudolf si bol istý, že patrila jemu a jeho rodine. Tam niekde sa začala ich spoločná cesta nadobro rozchádzať. 

Starší z bratov, Rudolf, odišiel zo spoločného podniku a založil si firmu Ruda (1948). Názov zvolil podľa svojej prezývky. Pomerne rýchlo sa ho však rozhodol zmeniť na niečo výstižnejšie. Puma znelo podobne ako Ruda, a navyše toto označenie patrilo aj energickej, rýchlej a silnej mačkovitej šelme.

O dva roky mladšieho Adolfa zvykli skrátene volať Adi. Ešte pridal prvé tri písmenka z priezviska Dassler a názov jeho firmy Adidas bol jasný. Tri prúžky sa zrodili v roku 1949.

Obidvom sa v podnikaní veľmi dobre darilo a boli úspešní. A aj napriek osobným konfliktom, ktoré sa preniesli i na ďalšiu generáciu Dasslerovcov, firmy sa dohodli, že nebudú na seba útočiť. Ďalší osud firiem je už skôr súčasťou modernej histórie.

V súčasnosti sa pod značkami adidas a  puma predávajú nielen športové topánky, ale aj športové oblečenie a rôzne doplnky.  

Ortopedické vložky Svorto

Športová obuv od vyššie spomenutých značiek je zaručene kvalitná. Napriek tomu, niektorí ľudia pri športe trpia bolesťami nôh, a preto používajú do topánok ortopedické vložky. Alebo si nimi jednoducho chcú len zvýšiť komfort pri behu či rôznych iných športových aktivitách. Na Slovensku k známym a obľúbeným ortopedickým vložkám patria tie značky svorto.

Rodinná firma Svorto vznikla v časoch prvej republiky. Založil ju obuvník vyučený vo Viedni, pán Bedřich Smeták. Nadobudnuté vedomosti a skúsenosti ale uplatnil v Prahe, kde začal vyrábať luxusnú a ortopedickú obuv na mieru. Po ňom prevzal štafetu Josef Smeták, ktorý mal syna s rovnakým menom – Josefa Smetáka mladšieho. S príchodom komunizmu bolo rodinné podnikanie násilne prerušené. Komunisti si prisvojili celé technologické vybavenie a všetok materiál. Tento majetok sa rodine už nikdy nevrátil.

K podnikaniu sa Smetákovci vrátili opäť až po revolúcii, keď Josef Smeták ml. spolu s kolegom a aj synom Radekom založili firmu Sdružení živnostníků S+V. V podstate začínali od nuly. A namiesto ortopedickej obuvi sa preorientovali na výrobu ortopedických vložiek a pomôcok. Svoje produkty predávajú pod značkou Svorto nielen na českom a slovenskom trhu, ale momentálne napr. aj v Nemecku, Maďarsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Taliansku a Izraeli.  

V archíve firmy sa nachádzajú viaceré jedinečné ocenenia. Napr. v roku 1945, mesiac po skončení druhej svetovej vojny, obdržal Josef Smeták za svoje výrobky ďakovný list od manželky prezidenta Edvarda Beneša. Prezident Václav Havel sa zas odvďačil za dodané ortopedické vložky fotografiou s venovaním. 

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.