Pupalkový olej – aké sú jeho účinky na pokožku, vlasy a pri ženských problémoch PMS

Pupalkový olej má celý rad terapeutických vlastností. Taktiež pomáha znižovať bolesť spojenú s predmenštruačným syndrómom (PMS) a znižuje podráždenie pokožky. Olej sa môže používať aj ako protizápalový prostriedok a používa sa na liečbu problémov s autoimunitnými ochoreniami.

Liečebné benefity pupalkového oleja spočívajú vo vysokom obsahu kyseliny gama-linolénovej, známej aj ako omega-6 mastná kyselina, ktorá sa nachádza v rastlinných olejoch.

AROMATICA Pupalkový olej s vitamínom E od 3 rokov 50ml

 • obsahuje vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny linolovej,
 • prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi a predchádza ukladaniu tuku v cievach,
 • vhodný k vnútornému aj vonkajšiemu použitiu.

? Základné mastné kyseliny sú nevyhnutné pre ľudské zdravie, pretože telo si ich nedokáže samo vyrobiť, a teda ich musíme prijímať cez stravu. Spolu s omega-3 mastnými kyselinami zohrávajú mastné kyseliny omega-6 kľúčovú úlohu pri správnej činnosti mozgu, tak ako aj pri normálnom raste a vývoji.

»» Radi by ste svojmu telu dopriali prírodný detox ? Prečítajte si aj o ďalších zdravotných benefitoch neobyčajného pestreca mariánskeho ! ««

Aké živiny obsahuje pupalkový olej ?

Ako už bolo vyššie zmienené, olej z pupalky má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré poskytujú stavebné prvky pre bunkové membrány.  Zoznam najdôležitejších látok tvoriacich obsah pupalkového oleja ďalej dopĺňajú vitamíny skupiny B, vápnik a horčík.

Prínosy pupalkového oleja

Pupalkový olej čoraz častejšie nachádza svoje miesto nielen v studenej kuchyni (na zreteli treba mať, že nie je vhodný pre tepelné spracovanie), ale aj ako výživový doplnok, ktorý spolu s konzervatívnym spôsobom liečby je neobyčajným kombom  proti zdravotným neduhom.

Nie každý pupalkový olej je ten istý. Aby ste si mohli vychutnať zdravotné výhody nižšie uvedené v článku, potom musíte získať pupalkový olej v BIO kvalite.

Využitie pupalkového oleja

Veľa potenciálnych zdravotných prínosov tohto oleja nezahŕňa len samotnú konzumáciu, ale aj jeho vonkajšie používanie na telo. Prečítajte si viac informácií o tom, ako pupalkový olej je užitočným pomocníkom pri liečbe mnohých zdravotných problémoch.

Pupalkový olej a príznaky PMS – ženské problémy

Pupalkový olej je vysoko účinný pri liečbe symptómov predmenštruačného syndrómu (PMS), zahŕňajúc nadúvanie, zadržiavanie vody, akné, depresia, podráždenosť a bolesti hlavy. Sila pupalkového oleja teda spočíva v jeho bohatom obsahu esenciálnych mastných kyselín, resp. omega-6 mastných kyselín,  podporujúcich optimálnu hormonálnu funkciu v tele.

A čo tak alternatíva ? 

?Pupalkový extrakt
Pupalkový extrakt
Pupalkový extrakt
 • obsahuje gama-linolénovú kyselinu, vitamíny rady B, vápnik a horčík a esenciálne mastné kyseliny,
 • ideálny v období menštruácie,
 • prispieva k zlepšeniu pleti.

? Vedci sa domnievajú, že ženy trpiace symptómami predmenštruačného syndrómu sú citlivé na normálne hladiny prolaktínu v tele. Kyselina gama-linolénová, ktorá je prítomná v pupalkovom oleji sa premieňa na látku v tele (prostaglandín E1), o ktorej sa predpokladá, že pomáha zabrániť tomu, aby prolaktín vyvolal PMS.

Pupalkový olej a akné

Hormonálna nerovnováha môže viesť k vzniku akné nielen u adolescentov, ale rovnako aj u dospelých. Omega-6 mastné kyseliny prítomné v pupalkovom oleji pomáhajú regulovať hladiny hormónov a predovšetkým pomáhajú s liečebným procesom (zlepšujú a podporujú elasticitu kože), čím sa zlepší celkový vzhľad vašej pokožky.

A čo tak alternatíva ? 

Saloos Bio Pupalkový olej lisovaný za studena 50 ml
Saloos Bio Pupalkový olej lisovaný za studena 50 ml

Pupalkový olej a vlasy

Hormóny u mužov a žien sú zodpovedné za mnohé procesy odohrávajúce sa v tele. Pokiaľ hovoríme o vlasoch, platí to dvojnásobne. Strata vlasov u žien je zvyčajne spôsobená vysokou úrovňou stresu, hormonálnou nerovnováhou, či stavom štítnej žľazy. U mužov je spôsobená citlivosťou vlasových folikulov na hormón zvaný DHT (5α-dihydrotestosterón). DHT je mužský androgénny hormón, ktorý spôsobuje zmenšenie folikulov, čo má za následok nielen kratšiu životnosť, ale aj zníženie produkcie vlasov. Po vypadnutí chĺpkov zvyčajne začína vyrastať z toho istého folikulu, ale keď je hladina hormónu DHT vysoká, rast vlasov klesá. Základná omega-6 mastná, teda kyselina gama-linolénová nachádzajúca sa v pupalkovom oleji, je veľmi účinným bojovníkom proti vypadávaniu vlasov.

Pupalkový olej a zdravá pleť

pupalkový olej

Pupalkový olej sa ukázal aj ako cenná voľba pri liečbe u ľudí trpiacich na ekzém, psoriázu a atopickú dermatitídu. Štúdie uverejnené v medzinárodnom vestníku kozmetických štúdií dokonca ukázali, že pupalkový olej je pozoruhodne účinný pri zmierňovaní týchto príznakov a pomáha vyhladiť pokožku a zlepšiť jej elasticitu, vlhkosť a pevnosť.  Kyselina gama-linolénová je dôležitá pre ideálnu štruktúru a funkciu pokožky. Vzhľadom na to, že pokožka nemôže produkovať túto kyselinu vo vlastnej réžií, vedci si myslia, že pupalkový olej, ktorý je bohatý na túto zložku, pomáha udržiavať celkové zdravie pokožky.

A čo tak alternatíva ? 

 

WELEDA Pupalkový revitalizačný telový olej
WELEDA Pupalkový revitalizačný telový olej

? Ekzém je všeobecne spôsobený alergickou reakciou na potraviny alebo iné látky, ako sú parfumy alebo mydlá, spôsobuje suchú, červenú, svrbivú kožu, ktorá môže pľuzgierovať alebo prasknúť. Ľudia s ekzémom nemajú normálnu schopnosť spracovávať mastné kyseliny, čo následne vedie k nedostatku kyseliny gama-linolénovej.

Pupalkový olej a osteoporóza

Jednou z hlavných príčin osteoporózy je hormonálna nerovnováha. Niektoré štúdie prinášajú tvrdenia, že ľudia, ktorí nemajú dostatok niektorých esenciálnych mastných kyselín, majú väčšiu pravdepodobnosť straty kostnej hmoty ako ľudia s normálnymi hladinami týchto mastných kyselín. Užívanie oleja z pupalky spolu s rybím olejom a vápnikom znižuje stratu kostnej hmoty a zvyšuje hustotu kostí u starších ľudí s osteoporózou.

Kto by nemal používať pupalkový olej ?

Pupalkový olej je vo všeobecnosti bezpečný, keď sa používa v odporúčaných dávkach, čo je 2 až 8 gramov denne. Vedľajšie účinky sú zriedkavé a môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesť žalúdka či bolesti hlavy.

Užívanie pupalkového oleja sa neodporúča pre tých, ktorí majú poruchu zrážania krvi alebo ak trpia epilepsiou a schizofréniou, keďže užívaním tohto výživového doplnka sa môže riziko záchvatov zvýšiť. Na pozore by sa mali mať tiež aj tehotné ženy a užívanie tohto oleja konzultovať výhradne so svojim lekárom.

Cena + kde ho kúpiť

Ak by ste chceli účinky pupalkového oleja vyskúšať na vlastnom tele, ale nie ste si istí výberom toho správneho eshopu, tak nasledujúca tabuľka Vám pomôže sa zorientovať v širokej ponuke internetových predajcov. Nájdete v nej produkty z pupalkového oleja z overených e-shopov, ktoré máme vyskúšané.

 

 Pupalkový olej a betakaoténom a vitamínom Edr max logo

 

 • obsahuje olej z pupalky dvojročnej, betakarotén a vitamín E.

 Pupalkový olej 100 ml  s betakaroténom a vit. E

logo prezdravie

 

 • pupalkový olej s beta karoténom a vitamínom E,
 • pomáha udržiavať zdravú a elastickú kožu,
 • prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

 Pupalkový olej BIO 50 ml

 

 • obsahuje omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a z minerálnych látok vápnik a horčík,
 • udržiava optimálnu hladiny cholesterolu a krvného tlaku,
 • má blahodarný vplyv na bunky pokožky.

5/5 - (73 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.