Pestrec mariánsky- jeho užívanie má liečivé účinky na tlak, pečeň aj cholesterol

Pestrec mariánsky je prírodná bylina, ktorá má antioxidačné a protizápalové vlastnosti, a bežne sa používa na detoxikáciu tela, najmä pečene. Pestrec mariánsky je tiež známy pod skrátenými názvami ako bodliak alebo pestrec. Ako bylinka  je  schopná podporovať zdravú tráviacu funkciu tým, že pomáha s tvorbou enzýmov, zvyšuje produkciu žlče, znižuje zápal a upokojuje sliznice v tele.

Ostropestrec mariánsky

Ako antioxidant disponuje rovnako silnými a pre človeka dôležitými živinami ako vitamín E alebo vitamín C, ktoré pomáhajú bojovať proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi a spomaľovať proces starnutia. Týmto sa zoznam zdravotných benefitov tejto rastliny ani zďaleka nekončí. Pestrec mariánsky sa označuje za prírodného podporovateľa pečene a “detoxikátora“.

Pečeň neustále pracuje na tom, aby pomohla telu sa ochrániť pred toxínmi, ktoré sú prítomné v našom každodennom živote, inými slovami tento orgán pôsobí ako filter a odstraňuje škodlivé látky z tela.

Liverax - podporte zdravie svojej pečene

  • komplexný výživový doplnok,
  • základnou zložkou je pestrec mariánsky, zloženie dopĺňajú astragalus, cholín, kurkuma a kyselina alfa-lipoová,
  • obsahuje až 80 % silymarinu.

 

»» Trápia Vás suché oči od častého pozerania do vašich smartfónov? Prečítajte si účinky rakytníkového oleja, ktorý zatočí s vaším problémom jediným mrknutím ! ««

Aké živiny obsahuje pestrec mariánsky ?

Pestrec mariánsky sa používa ako prírodný liek na rôzne zdravotné neduhy. Čo robí túto bylinku účinnou je jej zložka nazývaná silymarín, chemická látka extrahovaná zo semien. Silymarín je vlastne skupina flavonoidov (silibinín, silidianín a silikristín), o ktorých sa predpokladá, že napomáhajú oprave  pečeňových buniek poškodených alkoholom, prípadne inými toxickými látkami. Silymarín tiež znižuje zápal, a preto je často odporúčaný pre ľudí so zápalom pečene alebo hepatitídou.

Pestreca mariánskeho možno šikovne zaradiť aj do svojho jedálnička, a to vo forme oleja, ktorý  je vhodný na prípravu zeleninových šalátov. Avšak  majte na zreteli, že olej z pestreca mariánskeho ani zďaleka neobsahuje také silné koncentrácie silymarínu ako je to v práškovej forme.

ostropestrec mariánsky

Účinky pestreca mariánskeho – kvapky, tablety či olej?

Rôzne časti tejto rastliny sa tradične používajú  pre mnohé jej zdravotné benefity. Je to vďaka antioxidantom, ktoré pestrec mariánsky obsahuje. Predovšetkým je pestrec známy svojim pozitívnym účinkom na zdravie pečene. Chcem si prečítať viac o účinkoch tejto bylinky.

Semená a listy pestreca mariánskeho môžu byť konzumované vo forme piluliek, prášku, extraktu alebo čaju.

?Čo sa týka užívania tejto liečivej rastliny, neexistuje nejaká štandardná odporúčaná dávka. Je potrebne si prečítať odporúčané dávkovanie uvedené na obale jednotlivých produktov.

 

Využitie pestreca mariánskeho

Aké sú výhody pestreca mariánskeho a prečo by ste ho mali pridať do svojho jedálníčka? V nasledujúcich častiach článku si podrobne rozoberieme prínosy tejto neobyčajnej rastliny.

 

Pestrec mariánsky a prirodzený detox – kvapky, tablety či olej?

Ako už bolo vyššie spomínané, jedným z najintenzívnejšie skúmaných účinkov pestreca mariánskeho je jeho schopnosť chrániť pečeň. Látky v tejto rastline (predovšetkým flavonoid nazývaný ako silymarín) chránia pečeň pred toxínmi, ktoré môžu spôsobiť poškodenie pečene. Silymarín je známy svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami.

Silymarín je spojený so znižovaním rizika vzniku rakoviny prostredníctvom posilnenia imunitného systému, boja proti poškodeniu DNA a zvráteniu rakovinového rastu nádoru.

A čo tak alternatíva ?

Arkokapsle Pestrec mariánsky cps.45
Arkokapsle Pestrec mariánsky cps.45

 

 

Pestrec mariánsky a hladina cukru v krvi

Silymarín, hlavná chemická látka, ktorá sa nachádza v pestrecovi mariánskom, spolu s bežnými spôsobmi liečby, môže pomôcť kontrolovať príznaky cukrovky tým, že pomáha pri regulácii glykémie.

?Štúdie naznačujú, že zmes antioxidantov, mastných kyselín a silymarínu, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline, môžu prispieť k regulácii hladín inzulínu a k vyrovnaniu hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou.

 

Pestrec mariánsky a krása Vašej pleti

Naša pokožka je najväčším orgánom tela, cez ktorý sa telo zbavuje toxínov. Podľa Livestrong.com sa vnútorné problémy častokrát podpisujú na stave našej pokožky. Pestrec mariánsky nielen pomáha detoxifikovať pečeň, ale udržuje čistotu hrubého čreva. Čiže pokožka slúži ako priame odzrkadlenie tejto detoxikácie. Okrem iného, pestrec mariánsky znižuje zápal, čím sa eliminujú dráždivé vzplanutia kožných stavov, ako je ekzém, psoriáza a akné.

 

Pestrec mariánsky a  trávenie – pite čaj z drveného pestreca!

Pestrec mariánsky podporuje celkové zdravie čriev, ale tiež je známe, že si vie poradiť s tráviacimi problémami, ako je zápcha a dokonca aj syndróm dráždivého čreva. Je to najmä vďaka tomu, že zmäkčuje a hydratuje sliznice, zlepšuje hojenie zapálených črevných stien, čo následne vedie k utlmeniu dráždivých príznakov.

A čo tak alternatíva ?

Bod. Tox detoxikácia organizmu
Bod. Tox detoxikácia organizmu

 

 

Pestrec mariánsky a sezónne alergie

Ak vaše dutiny trápia sezónne alergie, čo sa prejavuje podráždeným nosom, kýchaním, svrbením očí, prípadne  bolesťou hlavy, účinným pomocníkom môže byť práve pestrec mariánsky. Americká asociácia prírodných lekárov naznačuje, že pestrec mariánsky pomáha znížiť alergické, zápalové a histamínové reakcie.

 

Kto by nemal používať pestrec mariánsky ?

Pestrec mariánsky je všeobecne považovaný za bezpečný a dobre znášanlivý. Ako je to pri každej rastline, vždy začnite s malou dávkou, aby ste zistili, ako naň reaguje vaše telo. Avšak pestreca mariánskeho by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy. Zároveň sa užívanie tejto rastliny neodporúča ani pre tých, ktorí sú alergickí na ambróziu, chryzantémy, nechtík, harmanček alebo sedmokrásky.

Ak ste premýšľali o kúpe pestreca mariánskeho, a stále nie ste si istí výberom toho správneho eshopu, tak nasledujúca tabuľka Vám pomôže sa zorientovať v širokej ponuke internetových predajcov. Nájdete v nej produkty z pestreca mariánskeho v rôznych formách z overených e-shopov, ktoré máme vyskúšané.

 

Ostropestrec Plus Farmax

dr max logo

 

  • obsahuje práškový extrakt z plodov pestreca mariánskeho, cholín bitartrát, práškový extrakt z plodov schizandry čínskej.

Pestrec mariánsky + žihľava 50 ml

logo prezdravie

  • obsahuje za studena lisovaný olej z pestreca mariánskeho, ktorý obsahuje silymarín,
  • neobsahuje aromatické zložky, farbivá ani konzervačné látky.

 

Detoxactive

  • kombinuje zelené potraviny chlorellu, spirulinu, zelený jačmeň a mladú pšenicu s extrakty Acai, Maqui berry, Aloe vera a pestrecom mariánskym.

Olej ostropestrec mariánsky 

 

  • panenský olej lisovaný za studena, 
  • extrahuje sa zo zrelých semien pestreca mariánskeho. 

4.9/5 - (97 votes)

Komentáre

  1. Avatar

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.