Výborný trik, ako uskladniť zimné oblečenie

Niekedy dokáže byť zima poriadne tvrdohlavá, ale keď sa už konečne rozhodne odísť, je čas na jarné upratovanie vrátane inventúry skríň a reorganizácie šatníka. V prvom rade treba niekam umiestniť a vhodným spôsobom uskladniť zimné oblečenie a topánky. Samotné uskladnenie, ak viete čo kde a ako, je už len čerešničkou na torte. Predtým však treba odev šetrne zbaviť nečistôt, správne vysušiť a eventuálne ošetriť špeciálnym prípravkom. Všetko s cieľom uchovať jeho funkčné a vzhľadové vlastnosti, ako aj ochrániť ho pred vlhkosťou, prachom, zatuchnutím a škodcami do ďalšej zimnej sezóny.

Koniec sezóny – výborná príležitosť na vyradenie vecí!

Zvlášť ak máte málo priestoru, je koniec sezóny výborná príležitosť na zoštíhlenie šatníka. Ktoré oblečenie takmer nenosíte? Prestalo sa Vám niečo páčiť? Vášmu dieťaťu naposledy sedela bunda s prižmúrenými očami len tak-tak? V každom prípade, vyradené zimné kúsky môžete predať na bazáre, niekomu darovať alebo ich nejako ináč rozumne zrecyklovať.

Dôležitá údržba pred uskladnením

Vždy sa riaďte pokynmi na našitom štítku so symbolmi o údržbe!

Pri oblečení z pravej vlny a softshellových bundách sa vyvarujte aviváže, bieliacích prostriedkov a zmäkčovadiel vody. Používajte len prášok vhodný na softshell alebo vlnu, perte ich na nízkych teplotách na šetrnom programe bez žmýkania. Pred praním skontrolujte vrecká, zatvorte zipsy, otočte veci na ruby a perte ich samostatne. Ak to tak nechcete, tak či tak práčku naplňte maximálne do polovice aj to oblečením z rovnakých materiálov a podobných farieb. Háklivé veci chráňte v pracom vrecúšku.

Sušenie je samostatná kapitola. Kým softshellovú bundu necháme odkvapkať a doschnúť zavesenú na vešiaku, vlnené odevy sušíme vodorovne celou plochou na sušiči. Prebytočnú vodu vsiakneme do uteráka a necháme dosušiť, nie však na priamom slnku ani v blízkosti radiátora. Nič z uvedeného nežmýkame a nesušíme v sušičke!

Pokiaľ je však na oblečení vyslovene označené že sa nemá prať, alebo si na to jednoducho netrúfate, určite ich údržbu zverte odborníkom v profesionálnej čistiarni.

 

Do čoho a kam oblečenie dať?

Ideálne je mať doma šatník o veľkosti aspoň menšej izby, pre mnohých je to však len krásny sen. A preto sa vráťme späť do reality a v skrini si to usporiadajte tak, aby oblečenie nastávajúcej sezóny bolo vždy poruke. Zimné oblečenie do vyšných políc alebo dozadu. Pivnica a podkrovie sú posledná možnosť, aj to len v dobre uzavretých plastových boxoch s vrecúškami na pohlcovanie vlhkosti a vonnými vrecúškami.

Väčšina ľudí robí rovnakú vážnu chybu a outdoorové zimné oblečenie umiestňuje do vákuových vriec. Avšak páperové a ani softshellové zimné bundy tam rozhodne nepatria! Pri odsávaní vzduchu hrozí totiž nezvratné poškodenie vlákien. Lepšou alternatívou je ich skladovať voľne zavesené v skrini na vešiaku, nanajvýš prekryté ochrannou fóliou či vakom na oblečenie, aby na ne zbytočne nepadal prach. To isté platí aj o kabátoch.

Vlna potrebuje dýchať tiež, a preto by ste si veci z nej mali len poskladať a uložiť nenatlačené do poličky. Menšie kúsky, ako napríklad zimné čiapky, rukavice alebo šály dajte do krabice alebo boxu. Ak ich zatvoríte, vložte tam predtým vrecúško na pohlcovanie vlhkosti. Vákuové vrecia majú síce svoje výhody – po odsatí vzduchu zmenšia objem oblečenia približne o tretinu, takže šetria miestom a zároveň veci chránia pred roztočmi, moľami a vlhkosťou – ale dobre zvážte, čo do nich uložíte. Pre vlnené veci vhodné nie sú a to z rovnakých dôvodov ako pri bundách.

Mole nepodceňujte!

Asi tušíte, kto si na Vašom vlnenom svetri, kožušinke či bavlnenom tričku pochutí najviac. Áno, je to larva mole šatovej! Jej okrídlená forma sa na Vaše veci zvysoka vykašle… Moľa je nevítaným hosťom mnohých domácností a ťažko sa jej zbavuje. Dôležitá je prevencia! Okrem rôznych „babských“ receptov skriňu často vetrajte, vetrajte a ešte raz vetrajte. Mole neznášajú prievan. Pred uskladnením sezónneho oblečenia poutierajte všetky poličky. Preventívne treba umiestniť do nich i priamo do krabíc a boxov vrecúška s levanduľou, škoricou, klinčekom, rozmarínom atď. Vôní, ktorými môžete moľu odpudiť, je viac. A občas nezabudnite oblečenie dôkladne prezrieť.

Ak ste predsa len naďabili na nejaké mole, konajte hneď – rozmnožujú sa totiž pomerne rýchlo! Do šatníka rozostavte vonné pasce alebo použite sprej proti moliam.

5/5 - (1 vote)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.