Ako vybrať správnu obuv pre dieťa?

Ako vybrať dieťaťu správnu obuv je pre mnohé mamičky stále veľkým problémom. Nôžky našich detí rastú rýchlejšie ako sa nazdáme a preto je dôležité neustále sledovať a kontrolovať ich veľkosť. Mnohé z mamičiek a hlavne tie, ktoré sa ešte nestretli s výberom obuvi pre svoje dieťa, majú problém vybrať správnu veľkosť a typ obuvi.

Prečo je obuv taká dôležitá?

Mnohí z ortopédov a fyzioterapeutov sa už vyjadrili k tejto otázke. Všetci sa však zhodujú v tom, že zdravé nohy sú dôležité a že výberu obuvi nevenujeme dostatok pozornosti akoby sme mali. Zdravý vývoj nôh našich detí ovplyvňuje ich vývoj chrbtice a držanie tela. Ak sa toto zanedbá v útlom veku vznikajú rôzne deformity nohy a nesprávne držanie tela, čo mnohokrát spôsobuje bolesti.

ako yvbrať obuv pre dieťa

Na čo si dávať pozor pri kúpe detských topánočiek?

Každý z nás si už kupoval topánky v predajni s obuvou. Skúšali sme dva – tri páre, aby sme našli to čo nám vyhovuje a ak sme si už obľúbili topánky od istej značky, tak sa najčastejšie vraciame k výrobcovi ktorý nám vyhovuje, pretože sme s nimi boli spokojní. Tak sa ani s vašim dieťatkom nezastavte pri prvých ale vyskúšajte si viac druhov topánočiek, aby ste vedeli, ktoré sedia najlepšie. Mnohí z výrobcov detskej obuvi majú rozličné typy obuvi. Je to práve tým, že každé dieťa má rozličný typ nožičiek, tak aj typ obuvi sa im musí prispôsobiť.

Nakupovanie v obchode! Samozrejme pre dieťa je takáto činnosť otravná a  necíti sa dobre, preto jedna zlatá rada- nikdy nechoďte kupovať topánočky, keď je dieťa unavené, hladné, nevyspaté alebo nervózne. Nielen že sa Vám nepodarí nájsť vhodnú obuv, ale sama budete z tohto nakupovania sklamaná.

Obuv pre dieťa by mala byť ľahká, flexibilná, ale pevná a zdravotne nezávadná. Najlepšie ak sa zameriate pri nákupe na slovenské výrobky. Nielenže tým podporíte slovenský trh a slovenských výrobcov, ale väčšina miestnych výrobcov používa kvalitné zdravotne nezávadné materiály a keďže sú tu doma nikde sa nestratia, takže s prípadnými problémami či reklamáciami Vám isto pomôžu.

ako yvbrať obuv pre dieťa

Pravidlá pre kúpu detských topánočiek

  1. Topánočky by mali byť kupované a odskúšané priamo s dieťaťom.
  2. Pri skúšaní je dôležité najprv porovnať nohu dieťatka s vonkajšou dĺžkou topánky, pretože malé deti niekedy pri skúšaní intuitívne krčia pršteky a teda topánočka doma už nesedí.
  3. Nechajte dieťa nech sa poprechádza. Ak dieťa zakopáva sú mu topánočky veľké a treba zvoliť menšiu veľkosť alebo iný typ obuvi.
  4. Pri menších deťoch je dôležité, aby topánočky boli aspoň o 7 a maximálne o 10 mm dlhšie. Dieťa rýchlo rastie a keby sme kúpili topánočky bez nadmerku pršteky, by nemali dosť priestoru na rast a mohli by vznikať deformity. Nadmerok je voľný priestor medzi prstami nôh a špičkou obuvi.
  5. Topánky väčšie ako o jedno číslo sú pre zdravý vývoj nohy nevhodné. Nedržia pevne nohu a teda dieťatko je nútené krčiť pršteky. To následné môže spôsobiť problémy s pozdĺžnou a priečnou klenbou.

 

Pri kúpe obuvi cez internet

Pri kúpe topánočiek cez internet nie je možné topánočky vyskúšať a tak je dôležité odmerať vonkajšiu dĺžku chodidla. Toto meranie je dobre realizovať v stoji.

Meranie v stoji- Dieťa postavíte na čistý papier. Ceruzkou obkreslíme chodidlo dieťatka. Ceruzku pri tom držíme tesne pri nožičke dieťatka. Následne odmeriame obrys, ktorý sme obkreslili. Pri meraní si dávame pozor, aby sme namerali dĺžku od päty až po koniec prstov. Na túto mieru pridáme ešte 7-10 mm nadmerok, aby bol dostatočný priestor pre rast nožičiek.

ako yvbrať obuv pre dieťa

Pri kúpe obuvi cez e-shop  s detskou obuvou  výrobcovia alebo predajcovia zvyknú zverejňovať miery obuvi. Ak kupujete obuv týmto spôsobom, určite pohľadajte tabuľku mier príslušnej firmy.

Najčastejšie chyby

Pri meraní nožičky je dôležité merať aj šírku a všímať si klenbu a priehlavok. Ak vaše dieťa má zvýšený priehlavok, tak je dôležité nakupovať topánočky priamo s dieťaťom a skúšať najmä topánočky, ktoré netlačia na vrchnú časť nožičky. Najviac sa odporúča obuv s uzatváraním na šnúrky, pretože šnúrky si môžete pritiahnuť podľa typu nožičiek.

Pri skúšaní topánok sa neodporúča zisťovať veľkosť topánky strkaním prstov za pätu, pretože dieťa má vtedy tendenciu skrčiť pršteky a tým sa skreslí meranie.

 

Materiál, ohybnosť a váha detských topánok

Pri výbere topánok pre dieťa je dôležité dbať aj o materiál, samotné prevedenie, ohybnosť a váhu topánky. Ťažké a neohybné topánky budú dieťa príliš zaťažovať pri chôdzi. Podrážka topánky musí byť dostatočne ohybná, ale zároveň aj pevná, aby zaistila stabilnú chôdzu. Pri detských topánkach sa odporúčajú najmä prírodné materiály, ktoré zabezpečujú priedušnosť a tým aj menšiu potivosť nožičiek.

Čo ak nám obuv pre dieťa nesedí a máme problém nájsť vhodné topánočky?

Každé dieťa je iné. Existuje veľa typov nôh od širokých cez štandardné až po úzke. Nie vždy sa v obchodoch nachádzajú topánočky, ktoré sú tie pravé pre naše dieťa. Čo v takomto prípade urobiť? Aj na Slovensku sú výrobcovia obuvi, ktorí sa dokážu prispôsobiť požiadavkám zákazníka. Môžete si dohodnúť stretnutie priamo vo výrobe, kde Vám buď nájdu vhodnú obuv a poradia s výberom obuvi alebo Vám danú obuv prispôsobia, aby vášmu dieťatku sedela. Taktiež pri kúpe cez internet je možné sa telefonicky poradiť pred objednávaním.

5/5 - (8 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.