Detská trojkolka – Ako ju vybrať? Vodiacu tyč určite oceníte pri deťoch do 1 roka.

Pamätáte sa na svoju prvú trojkolku? Detská trojkolka bol  splnený sen mnohých detí. Sotva sa naučili chodiť, túžili sa voziť na trojkolke. Boli ich plné dvory či detské ihriská. Najskôr na tých najmenších a ľahších, neskôr na tých väčších a ťažších. To boli časy. Pamätáte sa ?  Spomienky na vaše detstvo? Nostalgia? Nemusí to byť len to. Dnes ste už možno rodičmi, či dokonca starými rodičmi a chcete dopriať podobné zážitky aj svojim deťom či  vnúčatám?

detská trojkolka

Dnes môžete obdariť svojich benjamínov prvou  trojkolkou o niečo skôr ako kedysi. Už dieťatko do jedného roka, ktoré ešte nevie isto chodiť môže dostať prvú trojkolku.  Dieťatko ešte nemusí vedieť krútiť pedálmi a už sa môže voziť na prvej detskej trojkolke. Stačí aby malo pri sebe milujúcich rodičov, alebo starých rodičov, ktorí mu doprajú  krásny zážitok z vozenia na trojkolke už v tomto veku. A užívať si môžete spolu s ním. Žiadne zohýnanie, bolesti rúk, či chrbta, ale pohodlná pokojná prechádzka so svojim zlatíčkom. Dieťatko aj vy ste  na čerstvom vzduchu v pohybe. Najskôr síce trojkolku tlačí dospelá osoba, no zanedlho sa dieťa ujíma pedálovania aj samé.

Pri nákupe trojkoliek odporúčame si vybrať z overených a spoľahlivých eshopov:

insportline logo
efitness
andreashop
market 24

Detská trojkolka je vhodnou alternatívou pre deti do jedného roka, ale aj pre deti staršie, ktorým trojkolka slúži ako „predpríprava“ na bicyklovanie. Vďaka detskej trojkolke okúsia deti prvé športové začiatky, naučia sa šliapať a prirodzene sa pripravia na bicyklovanie, ktorému sa budú venovať neskôr. Vďaka vodiacej tyči alebo rúčke, ktoré trojkolky majú,  sa rodičia nemusia obávať o bezpečnosť svojich detí.  Ich pohyb na trojkolke totiž dokážu ovplyvniť – dieťa roztlačia alebo zastavia. Pri tlačení však rodičia môžu stáť, nemusia byť zohnutí, ich chrbtica sa nezaťažuje. Ten kto má dieťa v tomto veku vie koľkokrát sa matka, alebo otec musia zohnúť , keď učia svoje deti bicyklovať . Takto sa ich dieťa vozí a chrbát rodičov je v pohode.

Ako si vybrať detskú trojkolku?

detská trojkolka

Pri výbere detskej trojkolky, na ktorej bude malé dieťa tráviť veľa času je dôležitým faktorom bezpečnosť dieťaťa. Bezpečnosti treba pri výbere trojkolky podriadiť  aj cenu.

Dôležitým je materiál  detskej trojkolky. Je pravdepodobné, že deti trojkolku hodia o zem alebo s ňou dokonca narazia, preto  musí byť  trojkolka pevná, aby sa z nej niečo neodtrhlo. Trojkolky sú najčastejšie vyrobené z kovu alebo z plastu. Kovové trojkolky sú pevné a odolné, vydržia dlhé roky. Na rozdiel od plastových sú aj ťažšie, preto môže byť manipulácia s nimi namáhavejšia.

Pri výbere detskej trojkolky by rodičia nemali zabudnúť na odskúšanie riadidiel. Riadidlá by sa mali ľahko otáčať, no zároveň by mali byť pevné,  aby nedošlo k ich odtrhnutiu.

Náš tip: Retro trojkolka Puky

Detská trojkolka nemá brzdy.  Nepredpokladá sa totiž, že dieťa vo veku jedného roka dosiahne rýchlosť, na ktorú by ju  potrebovalo.  Sedadlo sa síce pri väčšine detských trojkoliek nastaviť dá, nie je to však nevyhnutné. Ak sa dieťa dostane do štádia, že dokáže samé na trojkolke šliapať a trojkolka je mu už malá,  určite je vhodné porozmýšľať nad kúpou bicykla.

Súčasné detské trojkolky pôsobia moderne, za čo môžu aj doplnky, ktoré sú k trojkolkám pridávané. Detské trojkolky možno dostať so strieškou, opierkami hlavy, uldetská trojkolka smart trikeožným priestorom , stúpačkami alebo pásmi.

Strieška na detskej trojkolke dieťaťu padne vhod v horúcich letných dňoch, keď hlávku dieťaťa ochráni pred silnými slnečnými lúčmi. Ak rodičia plánujú chodiť s dieťaťom na dlhšie prechádzky, určite je vhodné, aby ju trojkolka, ktorú si vyberú mala.

Súčasné moderné detské trojkolky už nemajú len opierky hlavy, ale dokonca celého chrbta. Dieťa sa tak môže pohodlne oprieť a vychutnávať si jazdu. Trojkolky, ktoré však takýmito celochrbtovými opierkami vybavené však pôsobia masívne a ťažko, pripadajú ako kočík. Môže sa stať že dieťa nebude mat dostatok sily na pohýnanie takejto trojkolky a preto bude očakávať, že ho skôr bude tlačiť rodič.

Detské trojkolky sú veľakrát vybavené aj úložným miestom, kde si rodič môže odložiť osobné veci, fľašu s vodou alebo malé hračky. Opäť však treba zdôrazniť, že trojkolky, ktoré majú väčší úložný priestor budú ťažšie ovládateľné a zbytočne veľké.

Detské trojkolky, ktoré obsahujú opierky či úložné miesta, sú často vybavené aj pásmi. Pásy majú svoje výhody, pretože zaručujú dieťaťu bezpečnosť. Ľahké uchytenie okolo brušku síce spôsobí, že dieťa pri nahýnaní z trojkolky nevypadne alebo nevybehne, môže sa však stať, že pri prevrátení z trojkolky padne spolu s ňou bez šance, že by sa z pásov mohlo vyslobodiť dieťa samé.  Ak už sa pre trojkolku s pásom rozhodnete, treba dbať na to, aby boli dostatočne elastické.

Dôležité sú aj stúpačky. Stúpačky by mali byť dostatočné pevné, aby udržali detskú nôžku a neodtrhli sa a taktiež by mali byť dosť veľké nato, aby tam dieťa mohlo nožičku vložiť.

Veľký problém pri výbere trojkoliek býva, že dieťa na stúpačku nedosiahne, a tak mu nohy „visia“ vo vzduchu.

Veľký výber doplnkov trojkoliek môže rodičov pomýliť a v snahe vybrať deťom čo najlepšiu trojkolku, vyberú tú najprekombinovanejšiu. Nie vždy to však musí byť správne a rodičom radšej odporúčame držať sa hesla : Menej je niekedy viac. Zbytočne doplnky na trojkolke by totiž mohli dieťaťu pôžitok z jazdy pokaziť.

Detská trojkolka s vodiacou tyčou/ rúčkou

Trojkolky s vodiacou tyčou resp. rúčkou sú vhodné pre deti do jedného roka. Pre deti je jazda na takejto trojkolke zrejme prvou športovou skúsenosťou, nevedia ešte dobre udržať stabilitu a ani sa na trojkolke pohybovať. Vodiaca tyčka resp. rúčka , že pohyb detí na trojkolke budú korigovať rodičia, napriek tomu, že deti budú mať pocit samostatnosti.

 

Detská trojkolka pre deti od jedného roka

Trojkolky pre deti  od jedného roka už väčšinou pomocnú vodiacu rúčku alebo tyč nemajú. Predpokladá sa, že už dokážu samy udierať do pedálov, rozbehnúť sa respektíve nadobudnúť rýchlosť.

Detská trojkolka s gumenými kolieskami

Dôležitou vlastnosťou takejto trojkolky je materiál ,  z ktorého  sú jej kolieska vyrobené. Väčšinou bývajú kolesá trojkoliek plastové alebo gumené. Pri plastových kolieskach je možné, že pri nerovnom teréne bude trojkolka hrkotať, čo bude nepohodlné nielen pre dieťa ktoré sa na ňom vozí, ale aj pre rodiča, ktorý ho na nej tlačí. To, že kolieska hrkocú nie je problémom len v tom, že je to nepríjemné a ruší to príjemnú prechádzku, ale aj v tom, že trojkolka môže byť vďaka tomu nestabilnejšia a ťažšie ovládateľnejšia.

Rodičia, ktorí mali možnosť porovnať trojkolku s plastovými a s gumenými kolieskami väčšinou odporúčajú trojku s kolieskami gumovými.  Sú pevnejšie a nehrkocú tak.

Retro trojkolka

Na detské trojkolky si určite pamätáte z detstva. Boli jej plné ulice, parky i námestia. Klasická, červená, s pomocnými kolieskami – áno, taká trojkolka bola skoro v každom dvore.

V súčasnosti rodičia čoraz častejšie vyhľadávajú podobné typy trojkoliek pre svoje ratolesti. Moderné trojkolky sa totiž svojimi doplnkami podobajú na športové kočíky a rodičia sú pri ich výbere zmierení s tým, že deti budú väčšinou skôr tlačiť, akoby mali deti šliapať samé.

Pri retro trojkolkách to nejde. Takéto trojkolky nemajú žiadne vodiace tyče resp. rúčky, preto sa očakáva, že dieťa je väčšie a pohybuje sa samostatnejšie. Ak by sa totiž mal rodič neustále nakláňať a posúvať trojkolku rukou, odniesol by si to jeho chrbát a ruky. Viac o trojkolkách Puky

Náš tip: Retro trojkolka Puky

Detská trojkolka v bazáre – áno či nie? 

Veľa rodičov sa zamýšľa nad tým, či pri nákupe trojkolky uprednostnia trojkolku novú alebo siahnu po trojkolke z bazáru. Obe možnosti majú svoje pre a proti a pri rozhodnutí je najlepšie porozmýšľať.

Pri  kúpe novej trojkolky z kamennej alebo internetovej predajne je aká – taká istota, že tovar bude nepoužívaný a nepoškodený, respektíve  je záruka, že sa dá tovar vrátiť alebo vymeniť.

A ako je to s kúpou trojkolky v bazáre ?  Ak rodičia plánujú kúpiť trojkolku cez internetový bazár, môže ich pomýliť fotka alebo nepravdivé uvedené parametre. Trojkolka môže naživo vyzerať horšie ako na obrázku, dokonca nemusí správne fungovať. Takúto trojkolku už potom ťažšie vymeníte či vrátite.

Odkiaľ teda trojkolku kúpiť?  Ak rodičia plánujú ešte ďalšie dieťa respektíve majú dieťa v širšej rodine, odporúčame kúpiť trojkolku novú. Keby už trojkolka aj tak nebola využívaná, dá sa ďalej predať a určitá časť peňazí sa rodičom vráti naspäť.

Ak rodičia vedia, že ďalšie dieťatko už zrejme mať nebudú, môžu rodičia uvažovať aj nad trojkolkou z bazáru. Platí tu však to, že vybranú trojkolku je pred kúpou lepšie vidieť na vlastné oči a vyskúšať si ju.

Na tom , kde kúpite dieťaťu trojkolku až tak veľmi nezáleží, dôležité je, že  je dieťatko na čerstvom vzduchu v parku či na dvore v spoločnosti iných detí, vytvára si prvé sociálne kontakty. Dieťa zároveň rozvíja svoju motoriku a pohybové schopnosti. Stáva sa pohybovo zdatnejším. A pohyb vonku v konečnom dôsledku prospieva aj sprevádzajúcim dospelým, ktorí si aj v tejto uponáhľanej dobe plnej stresu nájdu čas na svoje zlatíčko. Upevňujú tak  nielen telesné ale aj duševné   zdravie seba aj  svojho dieťaťa.

Pri nákupe trojkoliek odporúčame si vybrať z overených a spoľahlivých eshopov:

insportline logo
efitness
andreashop
market 24

 

Rate this post

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.