Dojčenská kolika a základné informácie o nej

Keď dieťatko plače a vy stále neviete prečo, môže sa jednať o nepríjemnú, ale zároveň úplne bežnú dojčenskú koliku. Ak nemáte žiadne informácie o detskej kolike a očakávate príchod bábätka, informujte sa o nej v predstihu. Dojčenská kolika postihuje síce 20-25% dojčiat, ale nemôžete vopred určiť, či medzi tieto dojčatá nebude patriť aj to vaše.

Dojčenská kolika

Kedy sa objavuje?

Ak máte malé dieťatko vo veku 2-3 mesiacov, poprípade očakávate príchod bábätka, očakávajte, že práve v tomto časovom období sa objavia prvé príznaky dojčenskej koliky. Prejavuje sa intenzívnym plačom dieťatka a tento plač trvá niekedy aj vyše troch hodín, čo je vyčerpávajúce nielen pre malého drobčeka, ale aj pre jeho rodičov – najmä mamičku. Či je noc, či je deň, dieťatko bude intenzívne plakať nezávisle od toho, či chcete spať, cítite sa unavene, alebo máte domáce povinnosti. Najčastejšie však dieťatko začína plakať v podvečerných, resp. nočných hodinách. Nie je to však pravidlo. Každé dieťatko je iné. Dojčenská kolika spôsobuje silné bolesti bruška, čo dieťatko dáva najavo napínaním telíčka a priťahovaním nožičiek k brušku.

Dojčenská kolika- aké sú príčiny vzniku?

Príčin vzniku je hneď niekoľko. Jednou z nich je napätý vzťah medzi dieťatkom a mamičkou, príliš úzkostlivá mamička, ale aj gastroezofageálny reflux. Čo to znamená? Gastroezofageálny reflux je sprevádzaný grckaním a silným vracaním bábätka a výrazne vplýva na vznik dojčenskej koliky. Potrava, ktorá je v žalúdku, sa vracia do pažeráka.

Ďalšou príčinou vzniku dojčenskej koliky môže byť intolerancia laktózy, ktorá súvisí s enzýmom laktáza. Ak je ho v tele dieťatka nadbytok, resp. nedostatok, dochádza k intolerancii laktózy.

Prečítajte si aj náš seriál tehotenstvo po týždňoch.

4.3/5 - (3 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.