Návod, ako si vybrať matrac do detskej postieľky

Čakáte bábätko a trápite sa s výberom správneho detského matraca? Spánok je pre dieťatko veľmi dôležitý. Aj preto sme si pre vás pripravili návod na to, ako si vybrať ten správny matrac do detskej postieľky.

Výber detského matraca

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že výber matraca nebude až takým náročným procesom, opak zvykne byť pravdou. Práve prvé mesiace a roky dieťaťa určujú jeho správny fyzický vývin a takisto formujú jeho chrbticu. Aj preto je vhodné vedieť, aké máte pri detských matracoch možnosti. Čo by mal teda spĺňať kvalitný matrac?

Správne rozmery

Predtým, ako sa zameriate na kúpu detského matraca, si potrebujete odmerať detskú postieľku. Matrac do nej totiž musí perfektne zapasovať. Ak by totižto správne nesedel, mohlo by si bábätko do priestoru medzi zábradlím a matracom zakliesniť napríklad ručičku alebo nožičku, čo môže viesť k nepekným zraneniam.

Štandardné rozmery pre detské postieľky sú 60 x 120 cm a 70 x 140 cm. Nájdete však aj množstvo špecifických rozmerov, ktoré bývajú vyrobené na mieru pre konkrétne detské postieľky.

Ak zháňate kvalitnú detskú postieľku, nakupujte na BIANO, kde okrem iného nájdete aj ďalšie vybavenie do detskej izby, a to rýchlo, jednoducho a pohodlne.

Dostatočná opora

Detský matrac by mal mať aj optimálnu výšku, čo býva 6 až 12 cm. Takto vysoké matrace totižto poskytujú dieťatku dostatočnú oporu a náležitý komfort. Je nesmierne dôležité, aby matrac zabezpečoval bábätku dostatočnú oporu a umožnil tak jeho správny vývin a rast.

Hustota peny

Ďalšou dôležitou kapitolou výberu detského matraca je zamerať sa na jeho hustotu. Matrace strednej tuhosti sú v tomto prípade najlepšie, pretože detský chrbátik je ešte krehký, formuje sa a potrebuje kvalitný spánok. Matrac by teda nemal byť ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý.

Kvalitný materiál

V obchodoch sa stretnete s naozaj veľkým výberom detských matracov. Ako si vybrať ten správny?

 

  • Medzi preferované materiály detských postieľok patrí studená pena, zvaná aj ako HR pena. Je priedušná, odvádza vlhkosť, drží si tvar a má dlhú životnosť.
  • Ďalším vhodným materiálom je PUR pena, polyuretánová pena či inak aj molitan. Oproti HR pene sa však rýchlejšie preleží.
  • Matrace s kokosovou doskou majú výborné antialergické a antibakteriálne vlastnosti. Sú pružné, optimálne pevné, odvádzajú vlhkosť a majú dlhú životnosť.
  • Zaujímavými sú aj nie tak známe pohánkové matrace, ktoré pôsobia antistresovo a chránia pred preležaninami a kožnými ochoreniami. Navyše, ak už sa bábätko začne stavať na nožičky, vrchná vrstva z plodov pohánky mu pomáha pri správnom vývine nožičiek.

Certifikácia výrobku

Pri výbere toho správneho matraca sa zamerajte aj na jeho certifikáciu, prípadne na hodnotenia zákazníkov či odporúčania od vašich známych. Bábätká majú veľmi citlivú pokožku, a tak je vhodné kupovať iba matrace, ktoré sú certifikované, ortopedické a vyrobené zo zdravotne nezávadných a kvalitných materiálov.

Práve certifikát vám zaručí, že matrac skutočne splní to, čo sľubuje. Aj preto je najvhodnejšou cestou uprednostniť certifikovaný matrac.

 

Prevencia proti náhlemu úmrtiu novorodencov

Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa je diagnóza, ktorej sa bojí nejeden rodič. Riziko tzv. SIDS však viete minimalizovať práve výberom vhodného matraca a správnym polohovaním dieťatka.

Predchádzať tomuto syndrómu viete napríklad hyperpriedušnými detskými matracmi, cez ktoré môže dieťatko dýchať aj v prípade, že si do nich v spánku zaborí hlavičku. Výbornou voľbou je aj monitor dychu, ktorý vás upozorní v prípade, že bábätko prestane dýchať.

Zhrnutie

Aby sme to zhrnuli, pri výbere detského matraca stavte na kvalitný materiál, dostatočnú tvrdosť, hustotu, hrúbku, priedušnosť a na správne rozmery. Dúfame a zároveň veríme, že teraz bude pre vás výber detského matraca o niečo jednoduchší.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *