Detská kolobežka pre deti od 3 i 5 rokov – Ako si vybrať zo širokej ponuky ?

Detská kolobežka je dnes veľmi populárna a  má veľa výhod. Snáď najväčšou je, že v porovnaní s bicyklom alebo kolieskovými korčuľami nie sú tak nebezpečné a dieťa sa ich naučí takmer okamžite používať. Ľahká manipulácia s kolobežkou je taktiež veľmi dôležitá –  a už väčšie dieťa nie je odkázané na dospelého a je schopné samé si kolobežku zložiť či preniesť.detské kolobežky

O detských kolobežkách ste si už čo -to mohli prečítať v našom predchádzajúcom článku. Výber kolobežky pre deti je však pre mnohých rodičov  zložitou vecou, preto sme sa rozhodli venovať mu väčšiu pozornosť a ukázať rodičom, že nájsť pre svoje dieťa kolobežku, ktorá bude bezpečná, ale na ktorej sa dieťa aj zabaví, nie je vôbec ťažké.

Hlavným kritériom pri výbere kolobežky pre dieťa je vek, výška a hmotnosť dieťaťa. Podľa týchto faktorov je už potom ľahšie vybrať vhodnú kolobežku. Ak by ste s tým predsa len mali problém, čítajte ďalej a my vám s tým pomôžeme.

Pri nákupe kolobežiek odporúčame si vybrať z overených a spoľahlivých eshopov:

insportline logo
efitness
andreashop
market 24

Kolobežky pre deti do 3 rokov

Detské kolobežky

Pri výbere kolobežky pre najmenšie deti je nutné pamätať na to, že deti sa v tomto veku len zoznamujú s pohybovými aktivitami. Je pre nich ešte stále problém udržať rovnováhu a nespadnúť. Nedokážu ešte jazdiť plynulo, respektíve rýchlejšie.  Výrobcovia však rátali aj s týmto a kolobežky, pre najmenšie deti – deti do troch rokov, vybavili pomocným kolieskom, z čoho majú určite veľkú radosť rodičia. Nemusia za deťmi neustále chodiť a pridržiavať ich.

Detská trojkolobežka Frozen

Detská kolobežka, teda väčšina z nich, je vyrábaná z ocele, čo spôsobuje pevnosť kolobežky pri jazde. Ak aj dieťa pri jazde narazí na nerovný terén, nebude sa cítiť nestabilne. Dôležité je aby výška riadidiel pri týchto kolobežkách bola od 50 do 65 cm. Inak by sa dieťa mohlo pri jazde hrbiť, alebo by sa mu kolobežka mohla ťažšie ovládať.  Aj samotné riadidlá sú veľmi dôležitým faktorom. Dieťaťu musí riadidlo „padnúť do ruky“. Pohodlné držanie, bez potenia či odieranie je totiž prvým krokom k dobrému ovládaniu kolobežky. Pri všetkých kolobežkách býva uvedená maximálna hmotnosť, pri kolobežkách pre deti do 3 rokov je to približne do 25 kg. Takáto detská kolobežka má sama o sebe hmotnosť dve kilá, takže ju dokáže odniesť nielen mamička s plnými rukami tašiek ale aj samotné dieťa. Hoci kolobežky, ktoré bývajú určené pre tie najmenšie deti do tých troch rokov nemajú ešte brzdy, nestrachujte sa. Dieťa v rannom veku na týchto kolobežkách nedokáže vyvinúť takú rýchlosť, aby brzdu vôbec potrebovalo.

Kolobežky pre  deti do 5 rokov

Detské kolobežky

S narastajúcim vekom dieťaťa je aj výber kolobežiek väčší a väčší. Väčšie dieťa do tých 5 – 6 rokov, už nepotrebuje pomocné kolieska, pretože má už lepšiu pohybovú koordináciu, reflexy a stabilitu. Keďže sa predpokladá, že dieťa už na kolobežke dosiahne väčšiu rýchlosť, kolobežky sú už vybavené aj nášľapnými brzdami. Detská kolobežka pre deti do 5 rokov sa delia podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené kolieska a na akom teréne bude dieťa jazdiť. Kolobežky s nafukovacími kolieskami majú kolieska väčšie a prispôsobené na jazdu v nerovnom teréne. Kolobežky s PVC a PU (polyuretánovými) kolieskami  sú vhodné na jazdu v meste – po parkoch a chodníkoch.

Kolobežky pre deti od 10 rokov

Vyberať kolobežku pre väčšie dieťa nad 10 rokov nie je vôbec náročné. Pre deti, ktoré už majú výšku nad 120 cm a hmotnosť od  50 do 60 kg, môžeme vybrať aj kolobežku pre dospelých.

Veľmi dobrá kolobežka je skladacia kolobežka Authentic norules 205. Na ktorej si zajazdí nielen vaše dieťa, ale aj vy. Je vyrobená z odolného materiálu a výška riadidiel sa dá upraviť. Brzdenie zabezpečí nášľapná brzda a pohodlie pri jazde zabezpečia aj blatníky, ktoré ochránia pred odletujúcimi kamienkami, reflexné prvky zvyšujúce viditeľnosť v horšom počasí a stojan, ktorý zabezpečí pohodlné odkladanie kolobežky.

Skladacia kolobežka Authentic

Typ koliesok – PUSkladacia kolobežka Authentic

Rám- hliníkový

Brzdy – nášľapné

Maximálna nosnosť – 100 kg

Veľkosť koliesok – 205 mm

Hmotnosť – 4,65 kg

Nastaviteľná výška riadidiel – áno

Výška riadidiel – 77-102 cm

Ložiská –  ABEC 7

 

Viac informácií o kolobežke

Skladacia detská kolobežka

Kolobežky, ktoré majú malé PVC a PU kolieska, sú ľahšie, dajú sa poskladať a preniesť.  Takúto kolobežku si dieťa ľahko uloží do skrinky v škole, prenesie v autobuse, alebo zoberie na prázdniny k starým rodičom. Hmotnosť takýchto kolobežiek nie je veľká, zvyčajne sa pohybuje do 4 až 5 kg.

Príkladom je kolobežka Nils ExtreDetská kolobežka Nils Extrememe QD 20, ktorá sa teší obľube širokej verejnosti detí aj dospelých.

Kolobežky pre dievčatá

Kolobežky pre deti sú v súčasnosti veľmi populárne. Predovšetkým si získali si srdcia dievčat, ktoré dokážu ohúriť pestrými farbami, zaujímavými vzormi a pekným dizajnom.

Kolobežky s kufríkom alebo praktickým košíkom sú vhodná pre najmenšie dievčatá, ktoré si  v rámci jazdy na kolobežke môžu prenášať aj svoje najobľúbenejšie hračky. Pre staršie je dievčatá je vhodná napríklad kolobežka Mimoni FluffyDetská kolobežka Mimoni Fluffy s potlačou obľúbených mimoňov, skladacia kolobežka Authentic norules alebo kolobežka s veľkými kolieskami Worker city, ktorá je vhodná pre staršie dievčatá, ktoré sa neboja vyskúšať aj jazdu po náročnejšom horskom teréne.

Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa s problémami detských kolobežiek. Výber kolobežiek je naozaj veľký a preto odporúčame kúpu z overených internetových obchodov.

 

 

 

insportline logo
efitness
andreashop
market 24

Ku kolobežkám pre deti však nezabudnite dokúpiť chrániče či prilbu. A potom už len veľa peknej zábavy vám aj vašim deťom, ktorú si na kolobežke určite užijete.

5/5 - (29 votes)

One Comment

  1. Avatar

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.